REZERWUJ ONLINE
lub wybierz kryteria wyszukiwania
REZERWUJ OFFLINE
lub wybierz kryteria wyszukiwania
PRZEWODNIK PO RESTAURACJACH
WYSZUKAJ PUBY I INNE LOKALE
WYDARZENIA KULTURALNE
« Maj 2018 »
PoWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
W dniu dzisiejszym nie ma żadnych wydarzeń.


USD 3,0952 –1.08
EUR 3,9659 –0.66

Dziś jest 24 maja,
imieniny obchodzą:

Joanna, Zuzanna, Milena

Wschód słońca: 4:32
Zachód słońca: 20:34Portal odwiedziło: 29552667 osób.Trasa spacerowa przewodnika The Visitor - STARE MIASTO I OKOLICE
Zapraszamy na spacer trasą przewodnika The Visitor, która poprowadzi Cię po najważniejszych zabytkach i atrakcjach Starego Miasta.
 
Wycieczkę rozpoczynamy przy Kościele Św. Anny. Dojazd autobusami z centrum: 116, 122, 178, 180, 195, 503, N44- przystanek PL. ZAMKOWY 02, lub tramwajami jadącymi trasą WZ: 13, 26, 32 - przystanek STARE MIASTO 04.


1. Kościół Św. Anny

Akademicki Kościół św. Anny, Krakowskie Przedmieście 68. Świątynia swym początkiem sięga 1454 r. Kilkukrotnie niszczona, wraz z XVI-wieczną dzwonnicą tworzy obecnie imponującą mieszankę stylów. We wnętrzu panuje jednak barok ze swoim przepychem i bogactwem wystroju, z najpełniej zachowanym oryginalnym wyposażeniem spośród wszystkich warszawskich zabytków. Obok kościoła znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać wspaniałą panoramę całego Starego Miasta.

Wychodząc z kościoła kierujemy się w prawo w kierunku Kolumny Zygmunta. Stare Miasto. Obecny wizerunek jest rekonstrukcją, gdyż po upadku Powstania Warszawskiego 90% tego miejsca hitlerowcy zrównali z ziemią. Wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO Stare Miasto jest prawdziwą wizytówką Warszawy.IMG
2. Kolumna Zygmunta
Kolumna Zygmunta - wystawiona została królowi Zygmuntowi III Wazie w 1644 r. przez jego syna Władysława IV, dla wzmocnienia własnego wizerunku jako monarchy o zasłużonych przodkach. Tak jak cała Starówka, Kolumna również została zniszczona w czasie burzliwej historii Stolicy. Pozostałe części dawnej kolumny ułożono z boku Zamku Królewskiego (można je dotknąć i obejrzeć!).
 


3. Zamek Królewski
Zamek Królewski - rezydencja królewska, Plac Zamkowy 4,
tel. +48 22 355 51 70; otwarte: V-IX PO-ŚR, PT-SO 10.00-18.00, CZ 10.00-20.00, NIE 11.00-18.00; X-IV WT-SO 10.00-16.00, NIE 11.00-16.00.
 Bilety normalny  22 zł, ulgowy 15 zł. Zwiedzanie z przewodnikiem dla grup do 25 osób: 60 zł po polsku, 85 zł w języku obcym. Ostatnia grupa jest wpuszczana na godzinę przed zamknięciem. Obecny kształt budowli nawiązuje do VII i VIII wieku. Nad zachodnim skrzydłem zamku króluje Wieża Zygmuntowska z zegarem. Zamek został całkowicie zniszczony po upadku Powstania Warszawskiego w 1944 r. Jego rekonstrukcja została oficjalnie zakończona w roku 1984, ale po dziś dzień gromadzone są eksponaty z czasów przedwojennych. Od 3 maja 1995 roku, codziennie o 11.15, z wieży zamkowej grany jest Hejnał Warszawski. Trzykrotnie odgrywana melodia, podkreślająca trzy wartości: Bóg, Honor i Ojczyzna, upamiętnia pierwsze bombardowanie podczas którego wskazówki zegara zamkowego zatrzymały się na godzinie 11.15, aby ruszyć ponownie dopiero po kilkudziesięciu latach. Na szczególną uwagę zasługują: Sala Senatu przypominająca wystrojem wydarzenie uchwalenia Konstytucji 3. Maja, Przedpokój Senatorski - poczekalnia dla umówionych na audiencje u króla (z obrazami Canaletta przedstawiającymi ówczesne śródmieście Stolicy), a także Kaplica oraz Stara Sala Tronowa. Nie można ominąć także innych przepięknych sal zamku jak Sala Rycerska, Gabinet Marmurowy czy najbardziej „wystawną” Salę Balową. Zarezerwuj 2-3 godziny!
 

Dalej podążamy ulicą Świętojańską, wąską uliczką z malowniczymi kamienicami, ciągnącą się od Placu Zamkowego do Rynku Starego Miasta.4. Katedra Św. Jana

W połowie ulicy Świętojańskiej po prawej stronie wyłania się ceglasta fasada Katedry św. Jana, która obecnie pełni funkcję archikatedry i jest jednym z najstarszych kościołów w Warszawie. Podziemia otwarte 10.00-13.00 i 15.00-17.30. W każdą niedzielę o godz.16.00, od VII do IX odbywają się tu koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej. Obszerna budowla nawiązuje stylem do gotyku nadwiślańskiego. Tu odbył się ślub Władysława IV w 1632 roku, tu też koronowano Stanisława Leszczyńskiego i Stanisława Poniatowskiego oraz odbyło się zaprzysiężenie Konstytucji 3 Maja - pierwszej konstytucji w Europie. W autentycznych podziemiach znajdują się nagrobki wielkich osobistości m.in. Stanisława Augusta Poniatowskiego, Henryka Sienkiewicza, Gabriela Narutowicza czy Ignacego Paderewskiego. Zarezerwuj około 30 minut!

Dalej kierujemy się ulicą Świętojańską w prawo.5. Rynek Starego Miasta

W kamienicach otaczających Rynek znajdują się wykwintne restauracje, kawiarnie i kluby, a także galerie i muzea. Plac na którym znajduje się rynek liczy 70 x 90 metrów, a od niedawna środek placu zdobi symbol miasta - Warszawska Syrenka. Rynek podzielono na cztery imienne strony na cześć warszawskich działaczy oświeceniowych: stronę Kołłątaja, Dekerta, Barssa i Zakrzewskiego.6. Muzeum Historyczne Miasta Warszawy
Muzeum Historyczne Miasta Warszawy - znajdujące się w lewym rogu Rynku ukazuje pełne dzieje miasta, tak więc prawdziwe poznanie Warszawy nie będzie pełne bez wizyty w tym właśnie muzeum. Tel. +48 22 635 16 25;
Zarezerwuj co najmniej godzinę!
Wychodząc z muzeum skręcamy w prawo w Nowomiejską do Barbakanu.

7. Barbakan

Barbakan, dawniej pełniący strategiczną funkcję w systemie miejskich murów obronnych, dziś przyciąga wielu malarzy wystawiających swoje prace oraz muzyków umilających spacery po Starym Mieście. Barbakan wraz z murami obronnymi został wybudowany w 1548 roku, tworząc linię obronną na długości około 1200 m.

 
Po przejściu przez bramę Barbakanu, podążamy prosto ulicą Nowomiejską, która przechodzi w ulicę Freta.


8. Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie

Docierając pod numer 16 przy ulicy Freta warto wstąpić do Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, tel. +48 22 831 80 92; otwarte: WT-PT 09.30-18.00, SO 10.00-18.30, NIE 10.00-18.00. Bilet normalny 11 zł, ulgowy 6 zł. Muzeum poświęcone jest życiu i pracy wybitnej kobiety, naukowca, znanej jako odkrywca zjawiska promieniowania radioaktywnego - Marii Skłodowskiej-Curie. Zarezerwuj około 30 minut!

Dalej podążamy ulicą Freta i skręcamy w prawo na plac Rynku Nowego Miasta, przechodzimy w głąb do ulicy odchodzącej w lewo od rynku i po przejściu ok.100 m, skręcamy w prawo wprost do Kościoła Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny.9. Kościół Nawiedzenia NMP
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny jest kościołem parafialnym dla Nowego Miasta. Został ufundowany przez Księcia Janusza i jego żonę Annę w roku 1409. Jego wizerunek był wielokrotnie zmieniany. Dziś ze strzelistą, charakterystyczną dzwonnicą reprezentuje styl gotycki. Malownicze położenie kościoła to okazja na chwilę odpoczynku na ławkach, skąd rozpościera się panorama Wisły i Wybrzeża Kościuszkowskiego, na którym latem odbywają się plenerowe imprezy oraz okolicznościowe koncerty organizowane przez władze miasta.
 
Dotarcie do kolejnej atrakcji jest trochę skomplikowane. Wracamy ulicą Kościelną, przy której mijamy po prawej stronie historyczny 3-piętrowy budynek, odrestaurowany w stylu charakterystycznym dla XVIII-wiecznych pałaców, w którym obecnie znajduje się luksusowy hotel Le Regina i znana w mieście, elegancka restauracja. Mijamy ulicę Freta, ale nie dochodzimy do Barbakanu, tylko skręcamy w prawo w ulicą Długą, aż do skrzyżwania z ulicą Miodową. Tuż przed skrzyżwaniem, po lewej stronie mijamy Kościół Garnizonowy (całość ok. 800 m).


10. Pomnik Powstania Warszawskiego
Tak oto dotarliśmy do placu Krasińskich. Zwiedzanie rozpoczniemy od Pomnika Powstania Warszawskiego, znajdującego się w jego prawym rogu. Potężny pomnik przedstawiający grupy powstańców w czasie walki, wzniesiono w 45 rocznicę Powstania Warszawskiego. Powstanie wybuchło 1. sierpnia 1944 roku i w nierównej walce z najeźdźcą trwało 63 dni. Zakończone klęską i śmiercią 200000 Polaków wpisało się w najkrwawsze i najbardziej bolesne dzieje nowożytnej historii Polski i Warszawy.

11. Pałac Krasińskich

Pałac Krasińskich (Pałac Rzeczypospolitej), znajdujący się po przeciwległej stronie placu, był rezydencją Jana Krasińskiego - starosty warszawskiego. Obecnie we wnętrzu mieszczą się Zbiory Specjalne Biblioteki Narodowej. Pałac jest określany mianem najpiękniejszej budowli barokowej w mieście. Wzniesiony został przez wybitnego architekta z Holandii - Tylmana z Gameren w latach 1677-1682. Liczne płaskorzeźby zdobiące pałac wzorowane są na dziełach antycznych. Wśród nich widnieje protoplasta rodu Marek Waleriusz i herb Krasińskich - kruk. Polecamy spacer i odpoczynek w parku znajdującym się za pałacem. Był to jeden z pierwszych takich obiektów dostępny dla wszystkich mieszkańców miasta, bez względu na ich przynależność stanową. Zielonkawy budynek okalający plac od strony ulicy to niedawno wybudowana nowoczesna siedziba Sądu Najwyższego.

Trasę naszą kontynuujemy ulicą Miodową odchodzącą w prawo od placu - z powrotem do Kościoła Św. Anny, w stronę Krakowskiego Przedmieścia.12. Ulica Miodowa

Ulica Miodowa jest wąską, ruchliwą ulicą nazywaną od XVIII wieku ulicą Pałacową, gdyż jest skupiskiem zabytkowych, luksusowych rezydencji. Pod numerem 24 (po lewej) mieści się dawne Collegium Nobilium - pierwsza szkoła dla młodej elity rządzącej, o nowoczesnych na owe czasy metodach nauczania. Obecnie znajduje się tu Akademia Teatralna. Numer 17 (po prawej) to obecna rezydencja Prymasa Polski, tak zwany Pałac Arcybiskupów Warszawskich wystawiony w XVIII w. Pod numerem 16 (po prawej) znajduje się jedyny w Warszawie kościół greko-katolicki. Obok siedziby Prymasa stoi Pałac Paca - Ministerstwo Zdrowia. Kolejna budowla to kościół Kapucynów, gdzie w kaplicy po prawej stronie ołtarza mieści się serce Jana III Sobieskiego, fundatora kościoła. Dalej rozciąga się widok na pomnik Bohaterów Warszawy, zwany pomnikiem Nike.

Tak docieramy do Kościoła Św. Anny, gdzie kończy się nasza trasa - pierwsza propozycja bliskiego poznania się z Warszawą. Najpewniej dzień dobiega końca, a masa pozytywnych (mamy nadzieję) wrażeń wyczerpała Cię trochę. Proponujemy zatem, aby trasę nr 2 rozpocząć jutro rano, po zasłużonym odpoczynku. Spotkamy się zatem ponownie z The Visitorem przy Kościele Św. Anny.