REZERWUJ ONLINE
lub wybierz kryteria wyszukiwania
REZERWUJ OFFLINE
lub wybierz kryteria wyszukiwania
PRZEWODNIK PO RESTAURACJACH
WYSZUKAJ PUBY I INNE LOKALE
WYDARZENIA KULTURALNE
« Maj 2018 »
PoWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
W dniu dzisiejszym nie ma żadnych wydarzeń.


USD 3,0952 –1.08
EUR 3,9659 –0.66

Dziś jest 26 maja,
imieniny obchodzą:

Filip, Paulina, Marianna

Wschód słońca: 4:29
Zachód słońca: 20:37Portal odwiedziło: 29557684 osób.Trasa spacerowa przewodnika The Visitor - CENTRUM WROCŁAWIA


Trasę rozpoczynamy od ważnego punktu orientacyjnego, jakim jest Dworzec Główny. Polskie dworce nie są ani zadbane ani czyste, przez co nie zalicza się ich do atrakcji turystycznych, jednak odresturowany dworzec wrocławski zasługuje na uwagę ze względu na niecodzienną architekturę budynku oraz oszkloną halę peronową, która bardzo często wykorzystywana jest jako plan filmowy.
Jeżeli więc nie przyjechałeś do Wrocławia pociągiem, warto zajrzeć tu na chwilę.

Wychodząc z hali głównej skręć w lewo w ulicę Piłsudskiego. Po około 500 metrach skręć w prawo w ulicę Świdnicką - najbardziej reprezentacyjną i jedną z najstarszych ulic miasta. Po kolejnych pięciuset metrach - zobaczysz budynek opery (na lewo).IMG
1. Opera Wrocławska
Opera WrocławskaOpera Wrocławska, Świdnicka 35, tel. +48 71 370 88 80. Teatr budowano w latach 1837-41 wg projektu niemieckiego architekta Carla Langhansa (autora m.in. Bramy Brandenburskiej w Berlinie). Klasycystyczny gmach opery dwukrotnie płonął oraz był kilkukrotnie przebudowywany. Do roku 1944 Teatr szczycił się mianem jednej z czołowych scen teatralnych w Niemczech. Pierwsze powojenne przedstawienie - „Halka” – miało miejsce 8 września 1945 roku, a od tego czasu na scenie odbyło się prawie 260 premier. Pod kierownictwem Ewy Michnik (od 1995 r.) opera zasłynęła superprodukcjami wystawianymi z wielkim rozmachem w plenerze oraz Hali Ludowej. Kilkutysięczna widownia, rozmach inscenizacji, dobór repertuaru, poziom artystyczny wykonawców (w tym licznych gości zagranicznych) wpisał scenę wrocławska na jedno z pierwszych miejsc w Polsce.

2. Kościół p.w. świętych Stanisława, Doroty i Wacława
Kościół p.w. świętych Stanisława, Doroty i WacławaTuż za hotelem Monopol znajduje się, ufundowany przez cesarza Karola IV (1351), kościół p.w. świętych Stanisława, Doroty i Wacława (wejście od tyłu, z Placu Franciszkańskiego).
W roku 1615 kościół wraz z nieistniejącym dziś klasztorem oddano w ręce Franciszkanów, którzy opiekowali się nim do roku 1810.
Kościół był wielokrotnie niszczony m.in. od uderzenia pioruna w roku 1748, czy wybuchu wieży prochowej w roku 1749.
Dzisiaj wewnątrz tej pięknej gotyckiej budowli, znajdują się bardzo cenne ołtarze i obrazy (ołtarz główny z 1720) oraz zasługujący na wyjątkową uwagę rokokowy nagrobek barona Spätgena - dzieło F. Mangoldta z 1752-53 roku.
 
Po wyjściu z kościoła wróć do ulicy Świdnickiej i - schodząc przejściem podziemnym - udaj się w kierunku Rynku (około 400 metrów).


3. Rynek we Wrocławiu
Rynek we WrocławiuWrocławski rynek wytyczono w połowie XIII wieku. Mierzy on 212 x 173 metrów, łączna powierzchnia to 3,7 ha.
Przez ostatnie kilkadziesiąt lat nie stanowił on największej atrakcji Wrocławia.
Dopiero w latach 90. podjęto się renowacji kamienic, wprowadzono system monitoringu oraz umożliwiono otwarcie licznych kawiarni, restauracji i letnich ogródków, dzięki czemu rynek stał się wizytówką miasta.
Rynek otoczony jest kamienicami o wysokiej wartości architektonicznej i historycznej, z których znaczna część została odbudowana po zniszczeniach z roku 1945.
W 1985 roku przed ratuszem postawiono wykonaną z piaskowca kopię pręgierza, pod którym od 1492 roku do końca XVIII wieku publicznie wymierzano kary skazańcom.
Na szczycie pręgierza znajduje się figura Ronalda, średniowiecznego synonimu sprawiedliwości. Po drugiej stronie rynku zbudowano szklaną fontannę, która wspaniale prezentuje się zarówno w dzień jak i w nocy. Fontanna powstała na zlecenie byłego prezydenta miasta Bogdana Zdrojewskiego, dzięki czemu potocznie nazywana jest „Zdrojem”. Przed wejściem do ratusza znajduje się pomnik Aleksandra Fredry, który przeniesiono tu w roku 1956 wprost z Lwowa, zastępując stojący w tym miejscu przed wojną pomnik Cesarza Wilhelma.


4. Ratusz we Wrocławiu
Ratusz we WrocławiuNajcenniejszym zabytkiem rynku jest Ratusz, którego budowę rozpoczęto w 1290 roku i nieprzerwanie kontynuowano przez kilka wieków dokonując raz po raz zmian i przebudów. Obecna gotycka i renesansowa bryła z bogatą ornamentyką jest rozpoznawalnym w skali europy symbolem Wrocławia. Na 66. metrowej wieży ratuszowej umieszczono herb miasta (1536) oraz zegar astronomiczny (1580).
 
Wewnątrz ratusza mieści się Muzeum Miasta Wrocławia - tel. +48 71 347 16 93, otwarte,  ŚR, SOB 10.00-17.00,  PON-nieczynne, NIE 10.00-18.00.  Bilety: 10 zł normalny, 7 zł ulgowy.
 Zarezerwuj około 45 minut!


5. Plac Solny
Plac SolnyZ rynkiem sąsiaduje drugi znaczący plac Wrocławia tzw. Plac Solny. Mierzy on 100 x 90 metrów.
Nazwa placu pochodzi od jego pierwotnej funkcji - miejsca, w którym handlowano solą.
Gdyby plac miał zostać nazwany dzisiaj, z pewnością otrzymałby miano Placu Kwiatowego, albowiem cała dobę można kupić tu bukiet róż czy frezji.
Tuż za kwiaciarniami (nr 16) wyłania się klasycystyczny budynek wybudowanej wg projektu C. Langhansa Starej Giełdy (1822-1824).
Nachwilę uwagi zasługuje także kamienica „Pod Murzynkiem” (nr 2) oraz oryginalna kamienica Oppenheimów z XVII w (nr 4).


6. Kościół św. Elżbiety
Kościół św. ElżbietyZ drugiej strony Rynek zamykają dwie charakterystyczne budowle, połączone kamiennym łukiem zwane „Jaś i Małgosia”.
Przechodząc pod łukiem na plac Kościoła św. Elżbiety, zwróć uwagę na łaciński napis: „śmierć bramą życia”.
 
Kościół św. Elżbiety (połowa XIV i początek XV wieku) był świątynią bogatych kupców i rzemieślników. Do roku 1945 był to jeden z ważniejszych kościołów ewangelickich Wrocławia.
Wewnątrz znajdują się ważne zabytki sztuki sakralnej m.in. pomnik Wolffa 1722 r., epitafium Pfintzinga XVI w., epitafium Saurmanna XVI w. Dodatkową atrakcję stanowi punkt widokowy na 91. metrowej wieży, z którego rozpościera się fantastyczny widok na miasto.
Droga na szczyt jest dość wyczerpująca, jednakże będąc w połowie drogi niech pocieszy Cię fakt, że oryginalna budowla mierzyła 128 metrów i była najwyższym punktem miasta.
W roku 1529, ku uciesze katolików, hełm wieży (protestanckiego w tamtych czasach kościoła) został zerwany przez szalejącą burzę. Katolicy głosili, że miała to być kara dla „protestanckich grzeszników”.
 


7. Stare Jatki
pomnik zwierząt rzeźnychNiedaleko od kościoła, pomiędzy ulicą Odrzańską a Kiełbaśnicza, znajdują się tzw. Stare Jatki.
To urokliwe i pełne galerii miejsce, zawdzięcza swoją nazwę rzeźniom, które mieściły się tu począwszy od XII wieku.
Do atrakcji należy uwielbiany przez dzieci pomnik zwierząt rzeźnych. Chyba jedyny tego typu pomnik w Polsce.
 
Z rynku udaj się ulicą Kuźniczą (przedłużenie ulicy świdnickiej) w kierunku Placu Uniwersyteckiego oraz Kościoła im. Jezus (około 400 m).


8. Kościół Imienia Jezus
Kościół Imienia JezusKościół Imienia Jezus jest prawdopodobnie najwspanialszą barokową budowlą Wrocławia. Wybudowany został przez Jezuitów w latach 1689-1700.
Wewnątrz znajdują się rzeźby oraz polichromie autorstwa m.in. K. Tausch'a i F. Mangoldt'a.
Na szczególną uwagę zasługuje fresk autorstwa J. Rotmayera (na sklepieniu) przedstawiający adorację imienia Jezus (1706 r.).


9. Uniwersytet Wrocławski
Uniwersytet WrocławskiBudowa Gmachu Głównego Uniwersytetu Wrocławskiego trwała od 1728 do 1741 roku (po wydaniu Bulli Fundacyjnej i uzyskaniu zgody miasta na budowę uczelni). Wewnątrz budynku znajduje się jeden z najwspanialszych zabytków baroku – Aula Leopoldyńska oraz położone na parterze i równie piękne: sala im. F. Longchamps oraz Oratorium Marianum.
 
Bilety: normlany - 10 zł, ulgowy - 6 zł, Wieża Matematyczna i taras widokowy (tel. +48 71 375 26 18) 
Zwiedzanie: CZW-WT 10.00-15.30
Zarezerwuj około 45 minut!
 
Opuszczając uniwersytet przejdź Bramą Cesarską do ulicy Grodzkiej. Skręć w prawo. Dojdziesz do Mostu Piaskowego (ok. 800 m), po którym przejdziesz na Wyspę Piaskową. Skręć w prawo na teren bulwarów spacerowych (06.00-23.00).


10. Wyspa Piasek
Bulwary spacerowe na wyspie PiasekWyspa Piasek jest połączona z brzegiem mostami Piaskowym, Młyńskim oraz Tumskim. Już w 1149 roku na wyspie powstał klasztor Augustianów, obecnie jedna z największych polskich bibliotek, własność Uniwersytetu Wrocławskiego.
Na wyspie można podziwiać także barokowy kościół św. Anny (pełniący dziś funkcje cerkwi Cyryla i Metodego) oraz okazały Kościół NMP na Piasku.
Do przyjemności zaliczyć należy spacer odrestaurowanymi bulwarami, przy których cumuje statek, oferujący 45 minutowe rejsy po Odrze (w sezonie).


11. Pomnik kard. Bolesława Kominka
Pomnik kard. Bolesława KominkaNa placu przykościelnym, od strony Mostu Tumskiego, 2 grudnia 2005 r. odsłonięto pomnik metropolity wrocławskiego kard. Bolesława Kominka.
To uroczyste wydarzenie odbyło się na pamiątkę podpisania listu biskupów polskich do biskupów niemieckich, którego pomysłodawca był kard. Kominek. List, zwany też „Orędziem pojednania” został podpisany i opublikowany 18 listopada 1965 roku.
Wywołał oburzenie i lawinę protestów ze strony ówczesnych, komunistycznych władz oraz zapoczątkował okres represji i szykanowania Kościoła w Polsce.
 Przesłanie listu, zawarte w zdaniu „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”, stanowi do dziś podstawę pojednania pomiędzy Polską i Niemcami.
Pojednania wyjątkowo ważnego i nabierającego jeszcze mocniejszego znaczenia w mieście takim jak Wrocław.


12. Kościół Najświętszej Marii Panny na Piasku
Kościół Najświętszej Marii Panny na PiaskuKościół Najświętszej Marii Panny na Piasku to gotycka budowla, której budowa rozpoczęła się w 1334 roku.
Oryginalne wyposażenie wnętrz z okresu Baroku spłonęło w pożarze w 1945 roku. Wnętrza zostały gruntownie odremontowane, a wysokie gotyckie sklepienia oraz cicha muzyka chóralna dodają temu miejscu uroku.
 Kościół sprawia jednakże wrażenie surowego i opuszczonego. Po prawej stronie od wejścia znajduje się kaplica niesłyszanych i niewidomych, w której znajduje się ruchoma, całoroczna szopka (10.00-18.00) - atrakcja dla dzieci.
 
Po wyjściu z kościoła przejdź przez Most Tumski, który łączy wyspę Piaskową z Ostrowem Tumskim.


13. Ostrów Tumski
Ostrów TumskiOstrów Tumski, będący do roku 1824 wyspą, był zamieszkały przez Ślężan już w VII wieku. W latach 1504-1810 Ostrów Tumski stanowił enklawę objętą jurysdykcją kościelną, dając azyl i chroniąc przed sądami miejskimi przebywające na jego terenie osoby.
Zabudowa świecka i kościelna była wielokrotnie niszczona przez pożary i powodzie oraz bombardowana podczas oblężenia Wrocławia w 1945 r. Pamiętamy także heroiczną walkę mieszkańców Wrocławia chroniących (skutecznie!!) zabytki Ostrowa przed wielką powodzią z roku 1997.


14. Kościół św. Krzyża
Kościół św. KrzyżaKilkadziesiąt metrów dalej wyłania się pomnik ew. Jana Nepomucena wykonany w 1731 roku przez J. Urbańskiego wg projektu C. Tauscha.
Po obejrzeniu pomnika wejdę po schodach do majestatycznego Kościoła św. Krzyża, który został ufundowany przez Henryka Probusa w 1288 roku.
Jest to pierwszy dwupoziomowy kościół we Wrocławiu - patronem dolnego kościoła jest św. Bartłomiej.
 W lewej nawie kościoła górnego znajduje się kopia całunu turyńskiego


15. Katedra p.w. św. Jana Chrzciciela
Katedra p.w. św. Jana ChrzcicielaW oddali wyłania się Katedra p.w. św. Jana Chrzciciela - pierwsza gotycka budowla w Polsce. Budowę rozpoczęto w 1244 roku i trwała ona etapami do XV wieku.
 Obecnie wewnątrz znajdują się bezcenne zabytki z wielu epok, po części przeniesione z innych kościołów, bowiem podczas II wojny światowej prawie 70% budowli i wyposażenia uległo zniszczeniu. Zwróć uwagę na ołtarz prezentujący Zaśnięcie N. Marii Panny, ambonę dzieła J. Urbańskiego, oraz kilkanaście kaplic wewnątrz Katedry.
Za ołtarzem znajduje się wspaniała barokowa kaplica św. Elżbiety (1680-1700). Aby ją zwiedzić dołącz do grupy lub, (choć nie jest to łatwe) poproś siostrę lub kościelnego o otwarcie kraty (prawa nawa).
 
Do atrakcji kościoła zaliczyć należy także możliwość wjazdu windą na wieżę kościelną skąd rozpościera się wspaniały widok na miasto - PO-SOB 10.00-18.00, NIE 14.00-16.00, bilet normalny 4 zł, ulgowy 3 zł (tel. +48 71 322 25 74).


16. Kościół św. Idziego
Kościół św. Idziego Na koniec proponujemy spacer wokół Katedry, podczas którego z pewności nie ominiesz romańsko-gotyckiego Kościoła św. Idziego wybudowanego w pierwszej połowie XII wieku. Choć niepozorny, jest ważnym zabytkiem Wrocławia, będąc najstarszym zachowanym kościołem w mieście!
 
Dziękujemy za wspólny spacer! Polecamy powrót nocą do wielu z odwiedzonych dziś miejsc, kiedy profesjonalne oświetlenie podkreśli magię tych najwspanialszych zabytków Wrocławia!
 
 
Aktualizacja Styczeń 2012