Po akcesji do Unii Europejskiej, z dniem 1 maja 2004 r., Polska została objęta unią celną, co oznacza, że towary przywożone do Polski z krajów członkowskich UE nie są obciążane cłem. Przepisy prawa celnego stosuje się do towarów wprowadzanych na obszar celny Unii lub wyprowadzanych z tego obszaru.
Jeśli Twoja Ojczyzna nie jest państwem członkowskim Unii, w bagażu osobistym możesz przywieźć do Polski wszystkie te rzeczy, które nie mają charakteru handlowego – wtedy nie zapłacisz cła. Dotyczy to rzeczy przeznaczonych do użytku własnego Twojego i Twojej rodziny, lub przeznaczonych na prezenty i nie budzących wątpliwości, że takie właśnie są.
Jeśli ukończyłeś 17 lat obowiązują Cię określone normy ilościowe i wartościowe na przywóz niżej wymienionych towarów:
- wyroby tytoniowe:
200 papierosów, lub
100 cygaretek (cygar o masie nie przekraczającej 3g/szt.), lub
50 cygar, lub
250 g tytoniu do palenia lub proporcjonalna ilość tych różnych produktów w zestawie;
- spirytus i napoje alkoholowe:
napoje destylowane i spirytusowe o objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 22 % obj.; nieskażony alkohol etylowy o objętościowej mocy alkoholu wynoszącej 80% obj. lub więcej: 1 litr, lub
napoje destylowane i spirytusowe, aperitify na bazie wina lub alkoholu, tafia, sake lub podobne napoje o objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 22 % obj.; wina musujące, wina likierowe: 2 litry lub
proporcjonalny asortyment tych produktów w zestawie i wina niemusujące: 2 litry.
Ponadto można przywieźć bez cła nie więcej niż 50 gramów perfum i nie więcej niż 250 ml wód toaletowych, a produktów leczniczych - w ilości przeznaczonej na własne potrzeby.
Handel duty free na statkach
Handel "duty free" definiowany jest jako handel stosowany w ruchu podróżnych pomiędzy Unią Europejską, a krajami trzecimi. W przypadku sprzedaży na statkach, jest on możliwy w rejsach z krajami trzecimi lub w rejsach wewnątrzwspólnotowych odbywających się z zawinięciem do krajów trzecich. Sprzedaż na pokładach statków towarów niewspólnotowych odbywa się po opuszczeniu obszaru celnego UE. Jednakże wymagane jest, aby w takich przypadkach statki pasażerskie zawinęły do portu w kraju trzecim, zaś pasażerowie muszą mieć możliwość zejścia tam na ląd.
Zwrot podatku VAT
Zgodnie z obowiązującymi przepisami - zawartymi w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) - prawo do otrzymania zwrotu podatku od towarów i usług, zapłaconego przy nabyciu towarów w Polsce, mają wyłącznie podróżni będący osobami fizycznymi, którzy nie mają stałego miejsca zamieszkania na terytorium Unii. Zatem możesz się ubiegać o zwrot podatku, jeśli twoja Ojczyzna nie jest członkiem Unii.
Pamiętaj, iż twoje zakupy muszą opuścić Unię w stanie nienaruszonym, muszą być potwierdzone w urzędzie celnym na imiennym dokumencie wystawionym przez sprzedawcę, zwrot podatku musi nastąpić w ciągu 3 miesięcy od dnia zakupu oraz kwota zakupu nie może być niższa niż 200 zł - rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 kwietnia 2004 r. w sprawie minimalnej łącznej wartości zakupów, przy której podróżny może żądać zwrotu podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 84, poz. 780).
Specjalny imienny dokument stanowiący podstawę do dokonania zwrotu podatku od towarów i usług podróżnym, powinien być zgodny z poniższym wzorem (podstawa prawna - rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004r. w sprawie określenia wzorów: znaku informującego podróżnych o możliwości zakupu w punktach sprzedaży towarów, od których przysługuje zwrot podatku od towarów i usług, imiennego dokumentu będącego podstawą do dokonania zwrotu podatku podróżnym oraz stempla potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty, Dz.U. Nr 88, poz. 838).
aktualizacja marzec 2010
|