REZERWUJ ONLINE
lub wybierz kryteria wyszukiwania
REZERWUJ OFFLINE
lub wybierz kryteria wyszukiwania
PRZEWODNIK PO RESTAURACJACH
WYSZUKAJ PUBY I INNE LOKALE
WYDARZENIA KULTURALNE
« Maj 2018 »
PoWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
W dniu dzisiejszym nie ma żadnych wydarzeń.


USD 3,0952 –1.08
EUR 3,9659 –0.66

Dziś jest 24 maja,
imieniny obchodzą:

Joanna, Zuzanna, Milena

Wschód słońca: 4:32
Zachód słońca: 20:34Portal odwiedziło: 29552666 osób.Trasa spacerowa przewodnika The Visitor - PLACE I PARKI WARSZAWY

Spotykamy się pod gmachem Muzeum Narodowego, czyli miejsca, w którym zakończyliśmy naszą pieszą wędrówkę nr 2.

Dojazd z centrum: tramwajami 7, 8, 9, 12, 22, 24 przystanek MUZEUM NARODOWE 05; autobusami 111, 117, 158, 303, 517, 521 przystanek MUZEUM NARODOWE 01.IMG
1. Centrum Finansowe
Samo muzeum omówiliśmy podczas opisu poprzedniej trasy, warto jednak nadmienić, że budynek nawiązuje do przedwojennej architektury monumentalnej. Muzeum z lewej strony flankuje most Poniatowskiego z neorenesansowymi wieżyczkami, zaś z prawej budynek Centrum Finansowego oryginalnie zaprojektowany jako siedziba Komitetu Centralnego Zjednoczonej Partii Robotniczej w latach 60-tych. Tutaj pierwsi sekretarze odbierali pierwszomajowe pochody, a do dnia dzisiejszego zachowało się w chodniku wyjście z podziemnego przejścia do trybuny honorowej. Podziemne korytarze ciągną się daleko w kierunku Pałacu Kultury tworząc nieodgadniony labirynt.

2. Kościół Św. Aleksandra
Skręcając w lewo w ul. Nowy Świat otwiera się przed nami perspektywa Placu Trzech Krzyży. Na środku trapezoidalnego placu stoi kościół pod wezwaniem św. Aleksandra z początku XIX w. Bryła świątyni projektu Piotra Aignera jest wzorowana na rzymskim Panteonie, co podkreśla dobitnie spłaszczona kopuła oraz przedsionki w formie klasycznych portyków. Naprzeciw kościoła ustawiono figurę Św. Jana Nepomucena (czeskiego męczennika) oraz trzy kolumny ze złotymi krzyżami, które zwyczajowo uważa się za dawców nazwy placu. Niewiele pozostało jednak po pierwotnej, przedwojennej zabudowie. Plac utrzymał jedynie swoją dawną formę i jest jednym z kilku historycznych placów Warszawy, gdzie ulice rozchodzą się promieniście.
 
Kontynuując nasz spacer należy przejść w kierunku ulicy Wiejskiej odchodzącej w lewym rogu placu od Hotelu Sheraton, mijając po prawej pomnik Wincentego Witosa - działacza ruchu ludowego.


3. Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej
Idąc ulicą Wiejską po lewej stronie napotykamy na zachowane rogatki miejskie - małe domki dla straży miejskiej. Kilka kroków dalej widzimy budynek Sejmu i Senatu RP z charakterystycznym stożkowym dachem Sali Posiedzeń. Sam kompleks został wzniesiony w latach 1927-28 i zaskakuje swoją filigranową, niewysoką zabudową. Po prawej zaś stronie wznosi się stosunkowo niedawno postawiony, strzelisty pomnik Armii Krajowej.
 
Od budynku sejmu kierujemy się w prawo ulicą Piękną w kierunku Al. Ujazdowskich. Znajdujemy się teraz w najbardziej eleganckiej dzielnicy miasta, gdzie znajdują się liczne ambasady. Skręcamy w lewo w Aleje Ujazdowskie.


4. Park Ujazdowski

Idąc wzdłuż ulicy po lewej stronie trzymamy się Parku Ujazdowskiego, uroczego miejsca na spacer i odpoczynek, którego największą atrakcją jest waga Hessa z 1912 roku oraz pomnik Ignacego Paderewskiego. Tutaj znajdują się również ulice Johna Lenona i Fryderyka Chopina. Po prawej stronie parku mieszczą się posesje ambasad, które zajęły pod swoje siedziby urocze pałacyki projektowane przez Corazziego, Hussa czy Marconiego. Podczas wędrówki po parku oczy nasze cieszyć będą fontanny, sfinksy, amfory oraz kopie słynnych dzieł sztuki m.in. Dawida Donatella. Wychodząc z parku kierujemy się dalej w stronę ruchliwego Placu na Rozdrożu, gdzie pas zieleni został brutalnie przerwany przez Trasę Łazienkowską pobudowaną w latach 80-tych. Z estakady nad trasą widzimy wstążkę Mostu Łazienkowskiego oraz wieżę Zamku Ujazdowskiego, który jest kolejnym celem na trasie naszej wycieczki.

Aby tam dotrzeć, po przejściu na drugą stronę ulicy, skręcamy w lewo i zagłębiając się w park, po około 200 metrach docieramy do celu.5. Zamek Ujazdowski
Zamek Ujazdowski pierwotnie został zbudowany jako siedziba książąt mazowieckich na skraju Skarpy Wiślanej. Licznym przebudowom poddawali zamek kolejni królowie: Zygmunt III Waza, Władysław IV, August Mocny oraz Stanisław August Poniatowski. To tutaj jednak powstała pierwotna siedziba książąt mazowieckich oraz osada Jazdów, na długo przed wybudowaniem Zamku Królewskiego na Starym Mieście. Na uwagę zasługuje widok z tyłu budynku na kanał tworzący oś widokową, pobudowany w starorzeczu Wisły. Obecnie w zamku znajduje się Centrum Sztuki Współczesnej, tel. +48 22 628 12 71. Otwarte WT-CZW, NIE 12.00-19.00, PT 12.00-21.00, poniedziałek zamknięte. Bilet normalny 12 zł, ulgowy 6 zł, w czwartek wstęp wolny. Zarezerwuj około godziny!
 
Cofając się z lekka w kierunku Al. Ujazdowskich napotykamy po lewej stronie malowniczą, pełną dziewiętnastowiecznej atmosfery, stromo schodzącą w dół ulicę Agrykola. W dwóch rzędach stoją oryginalne, gazowe latarnie onegdaj zapalane przez latarników o zmierzchu. Schodząc tak w dół niepostrzeżenie wchodzimy na mostek nad kanałem przecinającym Królewskie Łazienki.


6. Łazienki Królewskie
Po prawej stronie rozpościera się przepiękny widok na Pałac na Wodzie, a po lewej wznosi się rzeźba Króla Jana III Sobieskiego (dowodzącego odsieczą wiedeńską w 1683 roku). Za mostem po prawej stronie znajduje się brama północno-wschodnia, którą wejdziemy do 76-hektarowego parku. Łazienki Królewskie są jednym z najpiękniejszych kompleksów ogrodowych w Europie. Powstały na bazie XVIII-wiecznego parku, któremu ostateczny kształt nadał król Stanisław August Poniatowski - przebudowując starą łaźnię w stylu klasycystycznym, od której park wziął swoją nazwę. Tutaj można odpocząć, wypić kawę, zjeść lody, posłuchać śpiewu ptaków. Tuż za bramą, aleję zamyka barokowy Pałac Myślewicki projektu Dominika Merliniego, który urzeka doskonałymi proporcjami. Po prawej widnieje budynek Podchorążówki, gdzie w roku 1830 rozpoczęło się Powstanie Listopadowe. Mieści się tu Muzeum Wychodźctwa Polskiego.
 
Kolejnym i najpiękniejszym budynkiem Łazienek jest Pałac na Wodzie. Otwarty  1 I - 17 IV i 18 X - 31 XII PO 11.00-18.00, WT-NIE 09.00-18.00 od 17.00 - wstęp wolny; 18 IV - 17 X PO 11.00-18.00, WT, ŚR 09.00-18.00, CZ-SO 09.00-20.00, NIE 09.00-18.00 .00. Bilet normalny 10 zł, ulgowy 6 zł. Warto poświęcić kilka minut na zwiedzenie uroczych jego wnętrz, gdzie przewodnik lub tablice informacyjne opowiedzą o historii tego niepowtarzalnego miejsca.
 
 
 
 
Z pałacowej wysepki rozpościera się widok na sztuczne jezioro oraz amfiteatr. Teatr na wolnym powietrzu został zaprojektowany w 1786 roku przez Dominika Merliniego, a rzeźby słynnych poetów i myślicieli wykonał A. Le Brun. Otaczając łukiem sadzawkę możemy z przeciwnego brzegu jeszcze raz podziwiać Pałac.
 
 
 
Na zainteresowanie zasługuje również Nowa Oranżeria, w której mieści się ekskluzywna restauracja oraz, wznoszący się na skarpie, Belweder. Aby do niego dojść musimy wspiąć się stromymi schodkami koło Świątyni Diany lub obejść łagodnym trawersem od strony głównej alei. Chcąc zobaczyć fronton Belwederu - byłej siedziby Prezydentów RP - należy na chwilę opuścić park bramą południowo-zachodnią (od strony Alei Róż) i skręcić w lewo. Belweder swój obecny wygląd, zaznaczony wyniosłym portykiem, zawdzięcza przebudowie w 1822 roku wg projektu Jakuba Kubickiego, wykonego na zlecenie Wielkiego Księcia Konstantego. Gmach, jako siedziba Prezydenta RP, stał się na wiele lat symbolem Państwa Polskiego. Po przeniesieniu siedziby prezydenta, przez Lecha Wałęsę, na Krakowskie Przedmieście, Belweder pełni funkcje reprezentacyjne, gdzie koronowane głowy oraz prezydenci państw znajdują odrobinę prywatności podczas oficjalnych wizyt. Tutaj mieści się również Muzeum Marszałka Józefa Piłsudskiego (otwarte sporadycznie), który zamieszkiwał w Belwederze aż do kresu swoich dni.
 
Opuszczamy Belweder cofając się w kierunku Parku Łazienkowskiego idąc poza ogrodzeniem wzdłuż Al. Ujazdowskich.


7. Rada Ministrów
Po lewej stronie widzimy gmach Rady Ministrów z siedzibą premiera RP. We frontonie budynku na białej, marmurowej tablicy widnieje napis „Honor i Ojczyzna”, swojego czasu pełne hasło brzmiało "Bóg, Honor i Ojczyzna".

8. Pomnik Fryderyka CHopina

Idziemy w kierunku Placu na Rozdrożu. Po prawej wzrok przykuwa jeden z najsłynniejszych pomników w Polsce. W ogrodzie różanym, nad sadzawką, przysiadł Fryderyk Chopin dłuta Wacława Szymanowskiego. W letnie niedziele, w południe, odbywają się tu koncerty chopinowskie w wykonaniu znanych pianistów. Uczestnictwo w nich jest bezpłatne, wymagane jest tylko uszanowanie ciszy podczas koncertu.

Znowu wchodzimy do Parku Łazienkowskiego przez bramę vis a vis pomnika Chopina idąc alejką wzdłuż parkanu. Nie dochodząc do bramy północno-zachodniej oraz obserwatorium skręcamy w prawo i schodzimy w dół ok. 100 metrów.9. Stara Pomarańczarnia

Po lewej znajduje się Stara Pomarańczarnia zaprojektowana w latach 1786-1788 przez Merliniego. Na uwagę zasługuje wysunięty ogród w formie tarasu z licznymi popiersiami rzymskich cezarów. Wewnątrz budynku znajduje się Galeria Rzeźby Polskiej oraz Teatr Stanisławowski, który dla Polaków jest tym co „The Globe” dla Anglików. Zarezerwuj około 0,5 godziny!

Naszą wędrówkę kontynuujemy w kierunku dawnej komory wodnej w kształcie rotundy, wspinając się w prawo w stronę widzianego wcześniej XIX-wiecznego obserwatorium astronomicznego. Wychodząc z parku skręcamy w prawo do wejścia do Ogrodu Botanicznego.10. Ogród Botaniczny
Ogród Botaniczny zaprojektowano już w XVIII wieku. Kompleks o wielkości ponad 4 ha fascynuje ilością prezentowanych gatunków drzew, a także krzewów i kwiatów. Otwarty 10.00-16.00.
I tu kończy się nasza propozycja wycieczek po Warszawie.
 
 

Jeśli sumiennie wytrwaliście do końca, nie opuszczając żadnej z naszych propozycji - GRATULACJE! Zapamiętajcie choć część z przekazywanych informacji, a zapewniamy Was, że będziecie wiedzieć o Warszawie więcej, niż jej przeciętny mieszkaniec, bo jak to mówią: cudze chwalicie - swego nie znacie! Dziękujemy! Po zasłużonym odpoczynku i relaksie w ogrodzie proponujemy, abyście udali się w kierunku Placu na Rozdrożu, gdzie znajdziemy dogodną komunikację w kierunku Starego Miasta lub Pałacu w Wilanowie.